Na czym polega dieta odkszwaszająca?

Na czym polega dieta odkszwaszająca?

W ostatnim czasie dużo mówi się o tym, jak odżywianie wpływa na nasz organizm. Nie ulega wątpliwości, że to, co jemy w dużej mierze waży na naszym zdrowiu i samopoczuciu. Wiele słyszy się między innymi o rzekomym zakwaszeniu organizmu spowodowanym właśnie nieprawidłowo skomponowaną dietą. W celu eliminacji jej szkodliwych efektów stosuje się specjalne jadłospisy. Jeśli chodzi o trendy, jakim jest np. dieta odkwaszająca przepisy opierają się zwykle na naturalnych produktach, podlegających jak najmniejszemu przetworzeniu.

Co to jest zakwaszenie organizmu?

Zakwaszenie organizmu to przesunięcie równowagi kwasowo-zasadowej organizmu. W naszym ciele cały czas utrzymywana jest dynamiczna równowaga pomiędzy poszczególnymi jonami. W kwestii utrzymania prawidłowego pH najważniejszymi z nich są jony wodorowe (H+) oraz jony wodorowęglanowe (HCO3-). Istotna jest zarówno ich ogólna ilość, stężenie, jak i stosunek w płynach naszego ciała. Jeśli równowaga przesuwa się nadmiernie w stronę jonów wodorowych, mówi się o występującej wtedy kwasicy. W przypadku nadmiaru wodorowęglanów, mamy do czynienia z alkalozą. W myśl panującej obecnie mody dietetycznej, zła dieta, w której występuje dużo wysoko przetworzonych produktów, prowadzi nas do kwasicy, czyli właśnie owego zakwaszenia organizmu.

Jakie są objawy zakwaszenia organizmu?

Do objawów zakwaszenia organizmu zalicza się między innymi ból głowy, złe samopoczucie, znużenie oraz zmęczenie. Mówi się również o dyskomforcie lub zaburzeniach trawienia, a  także dolegliwościach takich jak depresja, nerwowość oraz drażliwość. Patrząc na wymienione objawy szybko można dojść do wniosku, że można do nich przypisać niemal wszystko. Co więcej, dolegliwości te są wysoce niespecyficzne. Towarzyszą nam w przypadku grypy, przeziębienia, czy nawet niewyspania. Już takie spostrzeżenia kierują nas wyraźnie ku pytaniu: czy owe zakwaszenie organizmu faktycznie istnieje?

Zakwaszenie organizmu z naukowego punktu widzenia

Równowaga kwasowo-zasadowa organizmu człowieka jest niezwykle ważnym zagadnieniem. Dokładnie poznane są mechanizmy, które w naszym ciele regulują stosunki jonów i utrzymują je na odpowiednim poziomie. Procesy regulujące opierają się na wzajemnej współpracy płuc i nerek. To właśnie te dwa organy pełnią kluczową funkcję w utrzymaniu pH płynów ustrojowych. Nie ma natomiast naukowych doniesień mówiących o wpływie diety na pH organizmu. Oczywiście nasza dieta jest niezwykle istotna, jeśli chodzi o utrzymanie zdrowia. Jednak bariera żołądkowa w postaci kwasu solnego oraz liczne enzymy przewodu pokarmowego sprawiają, że pokarm nie może bezpośrednio wpływać na pH krwi. Zanim jakiekolwiek składniki trafią do płynów ustrojowych ciała, ulegają wielu reakcjom (głównie hydrolizy) w żołądku i jelitach. Co więcej, z krwi substancje bardzo szybko dostarczane są do tkanek, gdzie ulegają odpowiedniej dystrybucji.

Jak zatem widać, nie istnieje coś takiego jak zakwaszenie organizmu spowodowane dietą. Przesunięcie równowagi kwasowo-zasadowej może się pojawić, ale wynika z wewnętrznych nieprawidłowości lub ewentualnej nadmiernej podaży leków. Nie ma zatem sensu stosować odkwaszających diet cud. Zamiast tego warto zainteresować się pełnowartościowymi, zbilansowanymi jadłospisami, które kompleksowo zaspokoją potrzeby całego naszego organizmu.

Jedzenie zdjęcie utworzone przez timolina - pl.freepik.com